Georgetown International Relations Club

2013-2014

ChoMUN 2014 - Outstanding Large Delegation

Best Delegate
Neil Christy, COL ’14 -- The Great Indian Empire: Mughals Through the Ages
Shom Mazumder, SFS ’15 -- Boris Yeltsin’s Last Drink
Blake Atherton, SFS ’16 -- Union of European Football Associations (UEFA)

Outstanding Delegate
Theresa Lou, SFS ’14 -- The Finnish Wartime Cabinet, 1939
Andrea Cohen, SFS ’15 -- The Latter Day Saint Movement: The Nauvoo Legion, 1844
Emma MacMullan, SFS ’15 -- Country at a Crossroads: The Modern Cabinet of Turkey
Bella Blakeway-Phillips, SFS ’16 -- Keep the Red Flag Flying Here: Harold Wilson’s Cabinet
Mike Sliwinski, SFS ’16 - Huawei Board of Directors
Sourabh Bhat, MSB ’17 -- The Emergency Summit of Thailand, 2006
Rohit Tallapragada, MSB ’17 -- The First Roman Senate

Honorable Mention
Grace Kim, SFS ’17 and Tony Lin, COL ’14 -- 19th National Congress of the Communist Party of China
Erica Tsai, MSB ’17 -- Ford Motor Company Annual Shareholders’ Meeting, 1938-1945
Joe Albanese, SFS ’14 and Jeff Caso, SFS ’15 -- The Constitutional Convention, 1789
Sam Brothers, COL’14 -- Yes We Can! Obama’s 2008 Campaign
Aaron Wen, SFS ’17 -- The Russian Empire, 1905
Jeff Shay, SFS ’16 -- Yitzhak Rabin’s Second Ministry

-

VICS 2014 - Outstanding Large Delegation

Best Delegate
Theresa Lou, SFS '14 -- National Assembly of South Korea
Sam Brothers, COL '14 -- Los Pollos Hermanos
Omar Kanjwal, SFS '17 -- Emergency Session of the All-India Congress Committee on Telangana

Outstanding Delegate
Aditya Salgame, SFS '16 -- Chu-Han Contention: The Banquet at Hong Gate
Zach Busch, SFS '16 -- Foreign Desk of the New York Times
Jack Ludtke, MSB '17 -- American Civil War: Union 
Rohit Tallapragada, MSB '17 -- Rhodesian Bush War: Cabinet

Honorable Mention
Nick Luongo, COL '16 -- Construction of the Trans-Continental Railroad 

Verbal Commendation
Emma MacMullan, SFS '15 -- Munich Massacre: 1972
Rachel Morota, SFS '17 -- Chu-Han Contention: The Banquet at Hong Gate
Blake Atherton, SFS '16 -- Secretary General's Good Offices
Itua Uduebo, SFS '17 -- FC Barcelona Board of Directors 
Xavier Gurrola, SFS '17 -- Zombie Apocalypse: The Millstone Council 
Tony Lin, SFS '14 -- American Civil War: Confederates
Christian Bakken, SFS '16 -- Rhodesian Bush War: ZANLA

-

WPSC 2014 - Outstanding Delegation

Best Delegate
Sam Brothers, COL '14 -- National Security Council
Neil Christy, COL '14 -- NORTHCOM

Outstanding Delegate
Blake Atherton, SFS '16 -- National Governors Association
Mike Sliwinski, SFS '16 -- House Foreign Affairs Committee

-

McMUN 2014 - Best Large Delegation

Best Delegate
Theresa Lou, SFS '14 -- UNHRC
Emilie Siegler, SFS '14 -- International Telecommunication Union
Jeff Shatzky, SFS '16 -- Meeting at the Government Conference Centre, Canada 1981
Harrison Baker, SFS '15 -- People Power Revolution: UNSC

Outstanding Delegate
Grace Kim, SFS '17 and Mike Sliwinski, SFS '16 -- World Water Forum, 2039
Jeff Caso, SFS '15 -- European Food Manufacturing and Safety Summit
Emma MacMullan, SFS '15 -- Bid for the 2020 World's Fair: Dubai
Aditya Salgame, SFS '16 -- Apple Board of Directors
Jack Ludtke, MSB '17 -- DEFCON Countdown: USA+ROK
Anais Carmona, SFS '14 -- DEFCON Countdown: DPRK+PRC
Aaron Wen, SFS '17 -- People Power Revolution: Marcos

Honorable Mention
Yasmin Faruki, SFS '16 and Kevin Diasti, NHS '14 -- UN Special Session on Aging
Brigit Goebelbecker, SFS '15 -- United States Council of Economic Advisors
Joe Albanese, SFS '14 -- Bid for the 2020 World's Fair: Guangzhou
Andrea Cohen, SFS '15 -- International Criminal Court

Book Award
Rohit Tallapragada, MSB '17 -- Manifest Destiny: USA

-

UPMUNC XLVII - Outstanding Large Delegation

Best Delegate
Sam Brothers, COL '14 - Ad Hoc
Billyskye Handel, SFS '14 and Theresa Lou, SFS '14 - DISEC
Jack Ludtke, MSB '17 - JCC, 2006 Lebanon War-Hezbollah

Outstanding Delegate
Blake Atherton, SFS '16 - Papal Conclave, Rome
Harrison Baker, COL '15 - UNSC, 1956
Jeff Caso, SFS '15 and Sarah Pemberton, SFS '15 - Legal
Neil Christy, COL '14 - 1984
Rohit Tallapragada, MSB '17 - Kashmiri Secession, 2020
Aaron Wen, SFS '17 - Question of Hong Kong

Honorable Mention
Joe Albanese, SFS '14 - ECOFIN
Yasmin Faruki, SFS '16 - UNHRC
Tony Lin, COL '14 - UNCND
Emma MacMullan, SFS '15 - The Godfather
Shom Mazumder, SFS '15 - JCC, 2006 Lebanon War-Israel
Mike Sliwinski, SFS '16 and Allison Kim, SFS '16 - WHO
Andrew Scott, SFS '14 - Oligarchs of Eastern Europe
Jeff Shatzky, SFS '16 - Anonymous-Hactivism

Verbal Commendation
Reed Howard, SFS '17 and Anirudha Vaddadi, SFS '16 - WTO
Grace Kim, SFS '17 and Erica Tsai, MSB '17 - WHO
Will Liao, COL '17 - ECOFIN

SCSY XXXVI

Best Delegate
Emma MacMullan, SFS '15 - The Hunger Games
Harrison Baker, COL '15 & Matt Whang, MSB '16 - United Nations Security Council
Sam Brothers, COL ' 14 - The Cabinet of North Korea
Shom Mazumder, SFS '15 - New California Gold Rush

Outstanding Delegate
Aaron Wen, SFS '17 - World War III

Honorable Mention
Tracey Zhang, SFS '17 - Camp David Accords

CMUNNY 8 - Best Large Delegation

Best Delegate
Blake Atherton, SFS '16 - A City on the Precipice: The Tale of Rio de Janeiro, 2010 
Isobel Blakeway-Phillips, SFS '16 - Cabinet of His Majesty's Government: United Kingdom, 1945
Neil Christy, COL '14 - Jamaican Cabinet, 1977
Theresa Lou, SFS '14 - The Sand War: Morocco, 1963

Outstanding Delegate
Aditya Salgame, SFS '16 - The Ad Hoc Committee of the Secretary General
Mike Sliwinski, SFS '16 - Myanmar Parliament: 2012
Rohit Tallapragada, MSB '17 - Inter-Services Intelligence: Pakistan, 1977

Honorable Mention
Sam Brothers, COL '14 - Central Committee of the Workers Party of Korea: DPRK, 1950
Allison Kim, SFS '16 - The High Porte of Sultan Mahmud II: Ottoman Empire, 1838
Jeffrey Lin, SFS '16 - Extra-Official Cabinet of the President of Mexico: 2013

Verbal Commendation
Joe Albanese, SFS '14 - The Kuomingtang: China, 1927
Andrea Cohen, SFS '15 - A City on the Precipice: The Tale of Rio de Janeiro, 2010
Jeff Shatzky, SFS '16 - Kronstadt Soviet: 1917

2012-2013

ChoMUN XVI

Best Delegate
Neil Christy, COL ’14 – The Voyage of Ferdinand Magellan
Brendan Viola, MSB ’13 – BBDO Advertising Agency
Isobel Blakeway-Phillips, SFS ’16 – Falklands JCC, United Kingdom

Outstanding Delegate
Nick Bellomy, SFS ’13 -Privy Council of His Majesty Henry VIII
Dane Shikman, SFS ’13 – South Yemen Movement, 2010
Jeffrey Caso, SFS ’15 and Luke Young, MSB ’15 – Biotechnology in Food Security: Working Group of the Secretary-General
Harrison Baker, COL ’15 – Chinese Ministry of State Security
Theresa Lou, SFS ’14 and Matthew Quallen, SFS ’16 – United Nations Security Council

Verbal Commendation
Pavan Rajgopal, SFS ’15 and Chris Dienst, SFS ’15 – Cabinet of Rajiv Gandhi
Andrew Scott, SFS ’14 – Falklands JCC, Argentina
Shom Mazumder, SFS ’15 – Imperial War Cabinet of the British Empire
Yasmin Faruki, SFS ’16 and Sarah Pemberton, SFS ’15 – Defending America

-----

NYUMUNC IV - Outstanding Large Delegation

Best Delegate
Harrison Baker, COL ’15 – USA
Andrea Cohen, SFS ’15 – Brunei

Outstanding Delegate
Allison Kim, SFS ’16 – Vietnam

Honorable Mention
Tony Lin, COL ’14 – China
Theresa Lou, SFS ’14 – Republic of China (Taiwan)
Andrew Lyu, SFS ’16 – USA
Aditya Salgame, SFS ’16 – India
Andrew Scott, SFS ’14 – Indonesia

-----

UCBMUN XVII - Best Small Delegation

Best Delegate
Chris Dienst, SFS ’15 — Human Rights Council
Theresa Lou, SFS ’14 — International Court of Justice

Outstanding Delegate
Dane Shikman SFS ’13 — Pakistan National Security Council
Taylor Wettach SFS ’13 — Indian National Security Council
Nursultan Eldosov SFS ’14 — Kuomintang of China
Yasmin Faruki SFS ’16 — League of Nations

-----

McMUN XXIV - Best Large Delegation

Best Delegate
Nick Bellomy, SFS ’13 – The American War on Organised Crime
Anais Carmona, SFS ’14 – KGB
Yasmin Faruki, SFS ’16 – The Organization of Islamic Cooperation
Jeff Caso, SFS ’15 and Isobel Blakeway-Phillips, SFS ’16 – The World Health Summit
Harrison Baker, COL ’15 – UNAMIR, Rwanda
Luke Young, MSB ’15 – The Frost-Nixon Interviews

Outstanding Delegate
Dane Shikman, SFS ’13 – Ad-Hoc Committee
Andrew Scott, SFS ’14 – Hutus, Rwanda
Nursultan Eldosov, SFS ’14 – The German Olympics

Book Award
Emilie Siegler, SFS ’14 – The Social Media Summit

Honorable Mention
Chris Dienst, SFS ’15 – BRICS
Shom Mazumder, SFS ’15 – Annual Bank Conference on Development Economics
Sarah Pemberton, SFS ’15 – The International Association of Oil and Gas Producers
Nicolas Walker, SFS ’16 – DC Comics
Tommy Larson, SFS ’13 and Aditya Salgame, SFS ’16 – SOCHUM

-----

UPMUNC XLVI - Outstanding Large Delegation

Best Delegate
Dane Shikman, SFS ’13 – Ad-Hoc Committee of the Secretary General
Anais Carmona, SFS ’14 – Reign of Terror
Dylan Binnie, SFS ’15 – MCU
Harrison Baker, COL ’14 – United Nations National Security Council
Taylor Wettach, SFS ’13 – ASEAN
Sam Brothers, COL ’14 – The Wire

Outstanding Delegate
Catalina de la Sota, SFS ’14 – UNIDO
Theresa Lou, SFS ’14 – International Maritime Organization
Emilie Siegler, SFS ’14 – Sixth Committee Legal, UN General Assembly
Aditya Salgame, SFS ’16 – Sixth Committee Legal, UN General Assembly
Jeff Caso, SFS ’15 – First Committee DISEC, UN General Assembly
Luke Young, MSB ’15 – First Committee DISEC, UN General Assembly

Honorable Mention
Brendan Viola, MSB ’13 – Jekyll Island
Michael Lopesciolo, SFS ’13 – EcoFin

Verbal Commendation
Caitlin Pharo, SFS ’13 – Third Committee SOCHUM, UN General Assembly
Tricha Kumar, SFS ’14 – Third Committee SOCHUM, UN General Assembly
Alicia Chavy, SFS ’14 – Fourth Committee SECPOL, UN General Assembly
Claire Zeng, SFS ’15 – Fourth Committee SECPOL, UN General Assembly
Kevin Meurer, SFS ’16 – Sixth Committee Legal, UN General Assembly
Allison Kim, SFS ’16 – Sixth Committee Legal, UN General Assembly
Nick Bellomy, SFS ’13 – Prohibition Committee
Matthew Quallen, SFS ’15 – JCC Civil War: Confederacy

-----

BARMUN V - Best Large Delegation

Best Delegate
Catalina de la Sota, SFS ’14 – Estado Novo of Portugal
Nursultan Eldosov, SFS ’14 – Cabinet of the Republic of Uzbekistan
Anais Carmona, SFS ’14 – Executive Cabinet of Mexico
Sam Brothers, COL ’14 – Chinese Ministry of State Security
Nick Bellomy, SFS ’13 – Communist Party of North Vietnam
Dane Shikman, SFS ’13 – United States National Security Council
Outstanding Delegate
Dylan Binnie, SFS ’15 – Sullivan & Cromwell LLP
Neil Christy COL ’14 – Executive Committee of Serco Group
Caitlin Pharo, SFS ’13 – Sandinista National Liberation Front
Honorable Mention
Joe Albanese, SFS ’14 – Saudi Aramco
Tony Lin, COL ’14 – Executive Cabinet of Mexico

-----

SCSY XXXV - Outstanding Large Delegation

Best Delegate
Anais Carmona, SFS ’14 – Syrian Uprising
Theresa Lou, SFS ’14 – North Korea: 2040
Andrea Cohen, SFS ’14 – Infinite Jest
Sam Brothers, COL ’14 – Republican National Committee

Outstanding Delegate
Reno Varghese, SFS ’16 – Star Wars: The Galactic Empire
Dolly Moorhead, COL ’16 – NATO
Matthew Quallen, SFS ’16 – Communist Party of China: 2007-2013
Bella Blakeway-Phillips, SFS ’16 – Council of Deceased Political Leaders
Nick Walker, SFS ’16 and Shom Mazumder, SFS ’15 – United Nations Security Council
Tricha Kumar, SFS ’14 – Revolutionary War

Honorable Mention
Jeff Caso, SFS ’15 – Roma Solaris
Neil Christy, COL ’14 – Ad-Hoc Committee of the Secretary General

2011-2012

NYUMUNC III - Best Delegation

Best Delegate
Harrison Baker, COL '15
Sam Biesiada, MSB '12
Chris Dienst, SFS '15
Dane Shikman, SFS '13

Outstanding Delegate
Sam Brothers, COL '14
Shareq Rashid, SFS '12

Honorable Mention
Jeff Caso, SFS '15
Shom Mazumder, SFS '15
Pavan Rajgopal, SFS '15

-----

CHOMUN XV - Best Large Delegation

Best Delegate
Arun Avva, SFS '12
Nicholas Bellomy, SFS '13
Grant Gibson, SFS '12
Andrew Scott, SFS '14
Jagmeet Singh, SFS '12
Anais Carmona, SFS '14 and Soumyajit Mazumder, SFS '15

Outstanding Delegate
Theresa Lou, SFS '14
Rajan Narang, COL '12
Ali Soroush, SFS '12
Tommy Larson, SFS '13 and Dane Shikman, SFS '13

Honorable Mention
Nursultan Eldosov, SFS '14
Andrew Moreno, COL '13
Sam Brothers, COL '14 and Jeffrey Caso, SFS '15
Emily Siegler, SFS '14 and Claire Zeng, SFS '15

-----

McMUN XXIII - Best Large Delegation

Best Delegate
Arun Avva, SFS '12 - Airbus: Head of Airbus Military
Nicholas Bellomy, SFS '13 - Italian Peninsula 1500s: Modena e Ferrara
Rachel Braun, SFS '12 - South Sudan: Minister of Foreign Affairs
Anais Carmona, SFS '14 - Cuba 1959: Raul Cepero Bonilla
Nursultan Eldosov, SFS '14 - Ladakh Summit: Superintendent of Police
Samantha Lin, SFS '14 - Council of Women Leaders: Beatriz Merino, Peru
Theresa Lou, SFS '14 - UNHRC: France
Emilie Siegler, SFS '14 - Convention for Media Strategies: The Independent
Jeff Caso, SFS '15 and Luke Young, MSB '15 - World Economic Forum: American Enterprise Institute
Dane Shikman, SFS '13 and Jag Singh, SFS '12 - Munich Security Conference: Bill Gates

Outstanding Delegate
Sam Biesiada, MSB '12 - Libyan Rebels: Abdul Fatah Yunis
Neil Christy, COL '14 - Pixar: Finance #2
Ashton Garriott, SFS '15 - FIFA: Belgian Representative
Eitan Paul, SFS '12 - Final Religious Gathering: Representative of the Hasidic Faith
Claire Zeng, SFS '15 - Special Session on Afghanistan: Yemen

Honorable Mention
Jessica Lawson, SFS '14 - Special Session on Afghanistan: Guyana
Michael Lopesciolo, SFS '13 - SARS Epidemic: Dr. Laura Rodriguez
Rajan Narang, COL '12 - Ad Hoc Committee of the Secretary General: Hitler/Stalin

-----

UPMUNC XLV - Best Large Delegation

Information on individual awards for this conference is not available.

-----

SCSY XXXIV - Outstanding Delegation

Best Delegate
Sam Biesada, MSB '12 - Chinese Civil War, Nationalists
Rajan Narang, COL '12 - The Lord of the Rings
John Tass-Parker, SFS '13 - The Press Barons

Outstanding Delegate
Sam Brothers, COL '14 - Organization of American States
Anais Carmona, SFS '14 - Napoleonic Wars
Nicolo Dona Dalle Rose, SFS '15 - IAEA
Gideon Hanft, SFS '14 - Peloponnesian War, Athens
Andrew Scott, SFS '14 -US National Security Council
Claire Zeng, SFS '15 - Deepwater Horizon
Dane Shikman, SFS '13 and Omika Jikaria, SFS '15 - United Nations Security Council

Honorable Mention
Nicholas Bellomy, SFS '13 - Caiman Revolution
Neil Christy, SFS '14 - Peloponnesian War, Sparta
Edouard Matille, SFS '14 - Barclay's Premier League

-----

CMUNNY 6 - Outstanding Delegation

Best Delegate
Billyskye Handel, SFS '14 - International and Nautical Coastal Entrepreneur Symposium at Trinidad
Rajan Narang, COL '12 - The Greatest Story Ever Told
Shareq Rashid, SFS '12 - Thailand: Red Shirts v. Yellow Shirts
Jag Singh, SFS '12 - Ashoka's Court: The Great Exhibition
Taylor Wettach, SFS '13 - Alberto Fujimori's Peru

Outstanding Delegate
Arun Avva, SFS '12 - Supreme Court of the United States
Saakshi Dulani, SFS '13 - India: National Democratic Alliance Convention
Nursultan Eldosov, SFS '14 - Central Tibetan Administration
Dane Shikman, SFS '13 - Post-Revolutionary Egyptian Cabinet

Honorable Mention
Sam Biesiada, MSB '12 - Xian Conference
Sam Brothers, COL '14 - Historical Ad-Hoc Committee of the Secretary General
Andrea Cohen, SFS '15 - Turkey at a Crossroads
Tommy Larson, SFS '13 - Ad-Hoc Committee of the Secretary General

Verbal Commendations
Natalia Coelho, SFS '15 - Palestine Underground Council
Theresa Lou, SFS '14 - Arab League

-----

Information on VICS XVII is not availble.