Georgetown International Relations Club

2014-2015

ChoMUN 2014 - Outstanding Large Delegation

Best Delegate:

  • Yasmin Faruki (SFS '16), Cuban Revolution, Ernesto Che Guevara
  • Isobel Blakeway-Phillips (SFS '16), Daniel Wier, British East India Company
  • Jeff Shay (SFS '16), William Cecil, Privy Council of Queen Elizabeth I
  • Emma MacMullan (SFS '15), Algerian War of Independence

Honorable Delegate:

  • Rohit Tallapragada (SFS '17), Sassanid Council of the Boy King
  • Blake Atherton (SFS '16), Russian National Security Council, Foreign Minister Sergei Lavrov
  • Harrison Baker (COL '15), Ad-Hoc, "The Penguin"
  • Andrew Lyu (SFS '16) and Garrett Williams (MSB '18), Medici Family, Branch Managers of Avignon
  • Reno Varghese (SFS '16), Tiananmen Square Ad-Hoc of the Party Committee

Verbal:

  • Jeff Caso (SFS '15), Thatcher's House of Commons, Bob Squire

-

McMUN 2015 - Best Large Delegation

Best Delegate:

  • IAEA: Yasmin Faruki (SFS '16) 
  • UNESCO: Garrett Williams (MSB '18)
  • Congress of Vienna: Brigit Goebelbecker (SFS '15)
  • Latin American Debt Crisis: Blake Atherton (SFS '16)
  • Nintendo: Reno Varghese (SFS '16) 
  • Athenian War: Emma MacMullan (SFS '15) 
  • UNSC 2115: Rohit Tallapragada (SFS '17) 

Outstanding Delegate:

  • SPECPOL: Mike Sliwinski (SFS '16) and Grace Kim (SFS '17)
  • Athenian Democracy: Jeff Shay (SFS '16)
  • Hundred Years War: Bella Blakeway-Phillips (SFS '16) 
  • Second United Front KMT: Harrison Baker (COL '15)

Honorable Mention:

  • Legal: Jeff Caso (SFS '15) and Billy Schuette (SFS '17)
  • Second United Front CCP: Jack Ludtke (MSB '17)

Book Award:

  • Commission on Narcotic Drugs: Nick Walker (SFS '17) 
  • Enron Board of Directors: Luke Young (MSB '15)
  • Enron FBI Special Task Force: Aditya Salgame (SFS '16)

-

UPMUNC XLVIII

Best Delegate:

  • Edwin Lopez (SFS '16) - Organization of American States (OAS)
  • Andrew Lyu (SFS '16) and Garrett Williams (SFS '18) - World Health Organization (WHO)
  • Dylan Binnie (SFS '15) - Dutch East India Company, 1619

Outstanding Delegate:

  • Anais Carmona (SFS '14) - Saudi Arabian Revolution, 2020

Honorable Mention:

  • Jeffery Caso (SFS '15) and Georgina Kenchington (COL '18) - DISEC
  • Allison Kim (SFS '16) and Jonas DeMuri Siliunas (SFS '18) - SOCHUM
  • Rohit Tallapragada (SFS '17) - Indian Independence, 1930
  • Aaron Wen (SFS '17) - JCC: Apartheid, ANC
  • Jack Ludtke (MSB '17) - NFL Owners Committee
  • Harrison Baker (COL '15) and Arnosh Keswani (SFS '17) - UNSC

Verbal Commendation:

  • Marco Kull (SFS '18) and Grace Jung (SFS '18) - Legal
  • Anna Arena ('17) and Billy Schuette (SFS '17) - Peace of Westphalia 
  • Reno Varghese (SFS '16) - International Maritime Organization (IMO)
  • Katie Haynes (SFS '17)  - World Bank
  • Andrea Cohen (SFS '15) - Al Gore for President, 2000
  • Jerrod MacFarlane (SFS '15) - Entourage 
  • Anton Smaliak (COL '18) - JCC: Apartheid, National Party

-

CMUNNY 9

Best Delegate:

  • Rohit Tallapragada (SFS '17)
  • Anton Smaliak (COL '18)

Outstanding Delegate:

  • Jack Ludkte (MSB '17)
  • Reno Varghese (SFS '16)

Honorable Mention:

  • Phillip Ma (SFS '17)
  • Xavier Gurrola (SFS '17)

Verbal Commendation:

  • Halle Hagan (SFS '18)

-

BARMUN VII- Best Large Delegation

Best Delegate:

  • Shom Mazumder ('15)- Ad-Hoc
  • Emma MacMullan ('15)- CrowdStrike
  • Garrett Williams ('18)- Coalition of Bangladeshi Nationalists 
  • Zach Busch ('16)- Executive Panel on Expansion: Al-Jazeera 
  • Jeff Shay ('16)- Commissioners of the European Union
  • Matthew Robinson ('18)- Indira Gandhi's Personal Advisory Board

Outstanding Delegate:

  • Alex Barnes ('16)- SAVAK 

Honorable Mention:

  • Sam Hovarter ('17)- Fighting for Peace: African National Congress
  • Zoe Sun ('18)- Fighting for Peace: African National Congress
  • Andrew Lyu ('16)- State Ministry of National Development Planning of Indonesia 
  • Harry Halem ('18)- Continuous Revolution: The 11th Chinese Politburo 

Verbal Commendation:

  • Sam Kim ('17)- CrowdStrike
  • Gabriel Gorre ('18)- Reemergence: Sovet Ministrov
  • Andrea Cohen ('15)- Honeywell Board of Directors